Nonodontojenik Ağrı


Güneş B., Kont Çobankara F.

in: Endodontide Ağrı ve Ağrı Yönetimi, Prof. Dr. Funda KONT ÇOBANKARA, Editor, Türkiye Klinikleri Yayınevi, Ankara, pp.43-55, 2018

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Other Book
  • Publication Date: 2018
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.43-55
  • Editors: Prof. Dr. Funda KONT ÇOBANKARA, Editor
  • Eskisehir Osmangazi University Affiliated: Yes

Abstract

ABSTRACT
Although odontogenic pain is the most common orofacial pain, some nonodontogenic pains may mimic toothache by affecting the orofacial region and such pains can cause significant diagnostic problems for dentists. Especially when there is no significant dental pathology that can cause pain during examination, thinking that the problem may not be of dental origin is the most important step in the proper management of pain. The misdiagnoses made by dentists without detailed knowledge of nonodontogenic pain may cause unnecessary and recurrent dental treatments and ongoing pains without eliminating the problem. The purpose of this review is to help dentists to diagnose accurately and to solve the problem by updating their knowledge of nonodontogenic causes of orofacial pain.

Keywords: Orofacial pain; odontogenic pain; nonodontogenic pain

ÖZET
Odontojenik kaynaklı ağrı en sık görülen orofasiyal ağrı olmakla birlikte, bazı nonodontojenik kaynaklı ağrılar da orofasiyal bölgeyi etkileyerek diş ağrısını taklit edebilir ve bu tür ağrılar diş hekimleri için önemli teşhis problemleri oluşturabilir. Özellikle muayene esnasında ağrıya neden olabilecek önemli bir dental neden olmadığında, sorunun dental kökenli olmayabileceğini düşünmek ağrının düzgün bir şekilde yönetilmesine yönelik en önemli adımdır. Nonodontojenik ağrılar hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan konulan yanlış tanı, sorunu ortadan kaldırmaksızın gereksiz ve tekrarlayan dental tedavilere ve devam eden ağrılara neden olabilir. Bu derlemenin amacı, diş hekimlerinin orofasiyal ağrının odontojenik olmayan nedenleri hakkındaki bilgilerinin güncellenmesi suretiyle problemi doğru bir şekilde teşhis edip çözmelerine yardımcı olmaktır.

Anahtar Kelimeler: Orofasiyal ağrı; odontojenik ağrı; nonodontojenik ağrı