Genel Bilgiler

Biyografi

Yüksel AYDAR, 1969 yılında Trabzon’da doğdu. Liseyi Trabzon Lisesinde tamamladı. 1988 Yılında girmiş olduğu Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden 1993 yılında dereceyle mezun oldu. 1993–1994 yılları arasında Köprübaşı/Trabzon’da Serbest Veteriner Hekim olarak çalıştı. Aynı dönemde, Köprübaşı Lisesinde 1993–1994 eğitim öğretim yılında Biyoloji, Fizik ve Sağlık bilgisi derslerine girdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1994 yılında YÖK ile müştereken yapmış olduğu Yurtdışı Yüksek Lisans ve Doktora (YLS–1994) sınavlarında birinci tercihi olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’nı kazanarak resmi burslu statüde Amerika Birleşik Devletlerine İngilizce öğrenmek, insan Anatomisi üzerine Mastır ve Doktora öğrenimi görmek üzere gönderildi.

Yurtdışına çıkmadan önce bir yıl Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Yabancı Diller Bölümünde İngilizce öğrenimi gördü. ODTÜ'nün Dilde Yeterlilik sınavında başarılı bulunarak Şubat 1995 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerine gitti. Virginia Eyaleti’nin başkenti Richmond’da bulunan Virginia Commonwealth Üniversitesi’ne bağlı Department of English Language’de bir yıl daha İngilizce öğrenimi gördü. Ocak 1996’da Virginia Commonwealth Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında (Department of Anatomy, Medical College of Virginia/Virginia Commonwealth University) başladığı Yüksel Lisans programını, Dr. Richard J. Krieg, Jr. danışmanlığında Ocak 1998’de “Preovulatory Luteinizing (LH) Secretion in middle-aged Rats” isimli tez çalışması ile tamamladı.  

Mart 1998'de yine ayni üniversitede Dr. Andras K. Szakal ve Dr. John G. Tew danışmanlığında  “Aged-Related Changes in Molecular Interactions between Follicular Dendritic Cells and B Cells During the Germinal center Reaction” konulu doktora programına başladı ve doktora tezini aynı isimli tez çalışmasıyla Temmuz 2002 yılında bitirdi. Temmuz 2002- Ocak 2005 yılları arasında aynı üniversitenin Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Anabilim dalında Uzman araştırmacı (post doktora) olarak çalışmalarda bulundu. Yüksek Lisans ve doktora programları boyunca doktora düzeyinde Gross Anatomi, Nöroanatomi, Histoloji, Embriyoloji ve Sitoloji dersleri aldı. Takiben, 2005 yılında Türkiye’ye dönerek Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında Öğretim Görevlisi Dr. olarak çalışmaya başladı. 2007 yılında doçentlik, 2013 yılında is profesörlük unvanlarını aldı. Halen ESOGÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında Prof. Dr. olarak görevine devam etmektedir. ESOGÜ Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinde Anatomi derslerini yürütmektedir. Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Anatomi derslerini de değişik dönemlerde vermiştir. Bunların yanı sıra, Yüksel Aydar 2012-2017 Yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinde İngilizce Anatomi derslerini yürütmüştür. 2018’den buyana da İstanbul Okan Üniversitesi Tıp Fakültesinde Türkçe ve İngilizce Anatomi derslerini yürütmektedir. Yüksel Aydar’ın uluslararası seçkin İmmünoloji ve Anatomi dergilerinde makaleleri ve uluslararası bilimsel toplantılarda çok sayıda bildirileri bulunmaktadır. 

Kurum Bilgileri

Birim
Tıp Fakültesi
Bölüm
Temel Tıp Bilimleri
Ana Bilim Dalı
Anatomi A.D

İletişim

E-posta
yaydar@ogu.edu.tr
Diğer E-posta
yukselaydar@yahoo.com
Web Sayfası
https://avesis.ogu.edu.tr/yaydar
İş Telefonu
+90 0222 239 3750 Dahili: 4437
Ofis
ESOGÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Büyükdere Mahallesi, Odunpazarı, 26040 Eskişehir, TÜRKİYE
Posta Adresi
ESOGÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Büyükdere Mahallesi, Odunpazarı, 26040 Eskişehir, TÜRKİYE