General Information

Institutional Information: Turizm Fakültesi, Turizm Işletmeciliği, Turizm Işletmeciliği Abd
Research Areas: Social Sciences and Humanities

Metrics

Publication

112

Citation (WoS)

7

H-Index (WoS)

1

Citation (Scopus)

9

H-Index (Scopus)

1

Project

14

Open Access

3
UN Sustainable Development Goals

Biography

Tokat ili Erbaa ilçesi Karayaka köyünde 7 çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini kendi köyünde, Lise öğrenimini Ankara'da tamamladı. 1983 yılında Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde başladığı lisans öğrenimini 1987 yılında tamamladı. 1995 yılında Karadeniz Teknik Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalında Yüksek Lisans Öğrenimini, 2003 yılında da Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalında Doktora öğrenimini tamamladı.

1987-1993 yılları arasında özel sektörde Usta öğretici, sistem analisti, programcı, özel eğitim kurumu müdürü gibi görevlerde bulundu. 1993 yılında YÖK'ün yurtdışı bursunu kazarak 1995-1996 yılları arasında İngiltere'nin Lancashire eyaletinde Preston kentinde bulunan UCLAN   (University of Central Lancashire)'da İnceleme-Araştırma çalışmalarında bulundu. 1993-1998 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi, 1998-2008 yılları arasında Muğla Üniversitesi'nde okutman olarak görev yaptı. Hem Karadeniz Teknik Üniversitesinde hem de Muğla Üniversitesinde Bilgisayar,  genel ekonomi, makro ekonomi turizm ekonomisi, genel işletme, Temel Bilgi teknolojisi kullanımı, web sayfası tasarımı gibi dersleri okuttu. Halen Aralık-2008'de atandığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümünde Profesör olarak görev yapan Yaşar SARI, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine Ekonomi, Turizm ve kalkınma ile ilgili çeşitli dersler okutmakta ve tez danışmanlıkları yürütmektedir.

Ekonomi, turizm ve bilişim teknolojileri alanında 8 adet uluslararası ve ulusal yayınevlerinde basılmış çeşitli bilimsel kitabı ve kitap bölümü, 40’ın üzerinde uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış bilimsel makaleleri, 50’nin üzerinde uluslararası ve ulusal çeşitli konferanslarda sunulmuş ve basılmış bilimsel bildirileri bulunmaktadır. Çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel projeleri de bulunan Prof. SARI, halen 6 AB ülkesinden 6 üniversitenin ortağı olduğu ve 4 AB üyesi ülkeden 4 üniversite ve bir derneğin ortağı olduğu  2 AB projesinin Koordinatörlüğünü yürütmektedir.  Görev yaptığı üniversitelerde bölüm başkan yardımcılığı, bölüm başkanlığı, yüksekokul müdür yardımcılığı, yüksekokul müdürlüğü, Dekan yardımcılığı gibi çeşitli idari görevler üstelenen Prof. SARI, halen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi dekanlığını yürütmektedir. Ayrıca Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde aktif olarak Senato Üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği, sosyal ve beşeri bilimler etik kurulu başkanlığı ve üyeliği gibi çeşitli karar organlarında kurul üyelikleri mevcuttur.

Contact

Email
ysari@ogu.edu.tr
Other Email
ysari2000@gmail.com
Web Page
https://avesis.ogu.edu.tr/ysari
Office
TURİZM FAKÜLTESİ
Address
TURİZM FAKÜLTESİ MEŞELİK KAMPÜSÜ KAT 1 ODUNPAZARI/ESKİŞEHİR